Učení jazyků je jako cesta autem. Vyžaduje dvě věci.

Taky už Vás napadlo, že aktivity, které v životě děláme, úkoly, které plníme i to jak budujeme třeba dům nebo kariéru jsou vlastně jakési cesty, které  vykonáváme? Že jsou to vlastně takové cesty, po kterých se dostáváme z místa A do místa B? A víte, jaké dvě věci na vykonání takové cesty potřebujete? O tom se Vám pokusím povědět v tomto článku.

Když jsem byl malý kluk, chodil k nám v Kopřivnici známý mých rodičů pan Beinstein, sice s německým příjmením, ale Čech. A moji rodiče mi vždy když odešel nezapomněli říct – „To byl pan Beinstein, inženýr, který umí německy a anglicky a jezdí jako odborník po celém světě.“ Až po dlouhé době jsem odhalil dvě věci, které věděl pan Beinstein a které i dnes ví jen málokdo.

Celá léta mi slova rodičů zněla v uších a pan Beinstein byl člověk, na kterého jsem vzhlížel s obdivem. Rodiče to mysleli dobře, dávali mi za vzor člověka opravdu vzdělaného a schopného. 

V mých uších a hlavně v mé mysli ale zněly jeho schopnosti tak výjimečně až jsem je považoval za skoro nedostižné. A tak se stalo, že jsem pokládal schopnost mluvit cizím jazykem za něco opravdu mimořádného, co se podaří jen pár vyvoleným.

Léta ubíhala a dlouho jsem nemohl přijít na to, jak to pan Beinstein dělal, že mluvil anglicky a německy a mohl jezdit po celém světě. Ve škole jsme měli ruštinu, s tou nebyl problém, ale nebylo to na cestování po celém světě. Několik mých pokusů s němčinou ztroskotalo. Pak přišla angličtina a do té jsem se doslova zakousl.

Angličtina pro mě byla zlomem, šlo to samo a za 8 měsíců jsem byl schopen se domluvit na cestách po Evropě. Objevil jsem ty dvě věci, které pan Beinstein věděl a určitě by mi je prozradil, ale pochybuji, že bych je jako šestiletý kluk pochopil.

Mnoho lidí je nepochopí ani v dospělosti. Nejsem výjimkou, protože  i mně trvalo snad třicet let než jsem to pochopil.

Učení je jako cesta autem.obrázek_cíl

Co jsou tedy ty dvě věci? Stejné věci na cestu autem i na naučení cizího jazyka?

1) Když někam jedete, znáte důvod proč máte jet právě tam.

2) Abyste se tam dostali, nenabourali nebo nezůstali někde trčet, potřebujete návyk v řízení auta.

Tak snadné to je. Je třeba vědět proč a vytvořit si návyk. Možná se Vám to zdá nepodstatné, ale jedná se o dvě věci, které jsou zásadní nejen pro řízení auta, naučení se cizích jazyků, ale pro cokoliv, čeho chceme v životě dosáhnout.

Jen si zkuste představit, že se nudíte, sednete si jen tak do auta a nevíte, kam chcete jet. Objedete pár bloků, dostanete se do nejbližších dědin a po chvilce Vás to přestane bavit a vrátíte se zpátky. Když ale víte, že jedete do Ostravy koupit třeba novou kuchyňskou linku a těšíte se na to, jak to budete mít doma pěkné, hned se Vám pojede líp. Víte proč tam jedete a vidíte užitek, který z toho budete mít.

Když jedete k moři na dovolenou, těšíte se na prosluněné pláže, šumící moře, na břehu honící se vlnky, sbírání mušliček, cizokrajné ovoce, večeře v zahradní restauraci s pohledem na slunce zapadající do moře. Víte, že když tam dojedete, nastanou dny plné pohody a hned Vám cesta ubíhá rychleji a snadněji. Vidíte, co Vás čeká. Víte proč tam jedete.

S učením jazyků je to stejné. Když víte proč cizí jazyk potřebujete, je to, jako byste jeli pro tu vysněnou linku nebo k tomu toužebně očekávanému moři.

Víte, co toužebně očekáváte od toho, že se naučíte mluvit? Pokud to víte a opravdu to chcete, pojede se vám na cestě ke zvládnutí jazyka podstatně snadněji a rychleji.

Toužil jsem pracovat na námořní lodi a poznat svět. Pan Beinstein taky po něčem toužil. Já sice nevím po čem, ale oba jsme se naučili.

Moje touha mě hnala kupředu mílovými kroky. Vždy, když už jsem byl unaven a nechtělo se mi učit, jen jsem se zasnil, jaké to bude, až budu cestovat po moři. Vždy jsem si představil nějakou situaci a v duchu jsem vedl dialog s nějakým cizincem v obchodě, na ulici, na večírku.

Když jsem se dostal k situaci, na kterou jsem neměl slovní zásobu, automaticky jsem sáhl po učebnici nebo po sešitu a hned jsem zase byl plný chuti dotáhnout to do konce.

Tímto sněním jsem si zároveň vytvořil návyk. Ani jsem si to neuvědomoval, ale touha mě automaticky nutila hledat místo a čas, kde se mi dobře učí. Tou častostí a každodenní činností jsem na to přišel.

Odpoledne v malém podkrovním pokojíku o rozměrech 3×2 metry se stolem, postelí a jednou malou skříní a s Enyou a Mikem Oldfieldem jako zvukovou kulisou. Pak večer před spaním v ložnici v posteli.

V těch místech a v tu dobu jsem pak usedával a ulehával k učení s takovou pravidelností a rutinou, s jakou normálně přeřazujete rychlosti, šlapete na spojku a plyn, brzdíte nebo zapínáte světla a blinkry v autě.

Dnes už znám takových pánů Beinsteinů hodně. A všichni Vám potvrdí totéž, byť možná trochu jinými slovy, jinými přirovnáními, ale všechna budou říkat to samé. Když máte dobré návyky k řízení a víte kam a proč jedete, dostanete se tam. Jak tu cestu zvládnout Vám pomůže i můj eBook  Angličtina jako vstupenka do světa – Tři kroky ke zvládnutí. Je určen těm z Vás, kteří opravdu chcete zvládnout jazyk a umět komunikovat co nejdříve. Doufám, že Vám výrazně pomůže stát se takovou kapacitou jako jsou současní i bývalí páni Beinsteinové. 

Stanislav Blažek
Specializuji se už 19 let na výuku dospělých v jazykových kurzech a pomáhám studentům najít způsoby jak si učení co nejvíce ulehčit a zpříjemnit, aby se po 10 měsících domluvili v cizojazyčném prostředí. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře
  • Stáhněte si eBook zdarma

    Objevte způsoby, jak si ušetříte až 3 roky chození do jazykového kurzu.

    Zašleme Vám e-book zdarma a protože předpokládáme, že se o efektivní učení cizích jazyků zajímáte, budeme Vám asi jednou měsíčně posílat informace související s touto tématikou. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Více najdete zde: Ochrana osobních údajů
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky