Proč se přestat bát cizích jazyků?

CO VÁM V JINÉM JAZYKOVÉM KURZU NEŘEKNOU

DÍL PRVNÍ

Proč se přestat bát cizích jazyků

Se vstupem zahraničních firem do naší země se výrazně rozšířily možnosti získání zaměstnání, ale zároveň se zvyšují i nároky na jazykovou vybavenost. Netýká se to jen pracovníků, kteří jsou u těchto firem zaměstnáni. Cizinci jsou prostě součástí našeho života. A co Vy? Patříte taky mezi ty, kteří se rozhovoru s cizinci snaží vyhnout?

Je pravda, že cizí jazyky mohou být trochu „strašák“, protože neexistuje „zázračný trychtýř“, který Vám vše nalije do hlavy a začnete plynule mluvit. Ani heslo Ivana Mládka: „Učení cizích jazyků je jen pro ty chudáky, co nemají na tlumočníka“ nám na sebevědomí moc nepřidá. Komu se chce s sebou stále tahat dalšího chlapa, aby si mohl popovídat se šéfem, kolegou nebo kolemjdoucím cizincem?

Zároveň je však nutné říct, že se spousta lidí bojí cizích jazyků jen díky mýtům o tom, kdo se „může“ a kdo „nemůže“ cizímu jazyku naučit. Jako například, že na cizí jazyky musíte mít buňky, musíte mít hudební sluch, musíte strávit alespoň rok v zahraničí apod. Nebudu tyto mýty vyvracet, není na to v tomto článku prostor, snad někdy jindy. Raději se Vás pokusím povzbudit několika informacemi, které se v normální jazykové škole nedozvíte. Sdělím Vám je proto, že Vám mohou pomoci podívat se na tohoto „strašáka“ z příjemnější stránky.

 1. Jazyky nejsou jen pro vysokoškoláky. Mezi lety 1968 a 1989 mnoho lidí uteklo do zahraničí a nebyly to jen skvělé mozky, které u nás nenašly uplatnění, ale i naprosto obyčejní lidé. A naučili se všichni. Většinou anglicky nebo německy. Proč? Protože byli s jazykem pořád v kontaktu a prostředí je nutilo. Dnes nám tento kontakt a prostředí zajistí zaměstnavatel, televize, ale i restaurace, ulice, prostě cizinců a příležitostí k procvičení jazyka je u nás hodně.

 2. I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem,“ říká jedno čínské přísloví. I zvládnutí angličtiny nebo němčiny začíná prvním slovem či krátkou větou. Krok za krokem. Neučíme se na zkoušku na vysoké škole nebo k maturitě. Učíme se komunikační prostředek a naše možnosti komunikace se postupně rozšiřují s naší slovní zásobou. Jako děti, jste taky neuměli mluvit o problémech spojených se životním prostředím, výrobním prostředím, o ergonomii, ekonomii, ekologii a podobně. Všechna slovní zásoba s tím spojená přišla až když jste se o to začali zajímat nebo když jste to začali z nějakého důvodu potřebovat.

 3. Čas hraje pro Vás. Jazyk se nedá zvládnout přes noc, ale musí se dostat do krve. Proto je třeba se učit po malých dávkách, zato však často. Podívejme se na to z matematického hlediska, abychom si ukázali, co lze zvládnout za dva roky. K úspěšné komunikaci potřebujete asi 2000 slov. To je ostatně i minimální znalost pro absolvování základní státní jazykové zkoušky. Jsme schopni se naučit za den 5 slov? Komu se dere na jazyk odpověď „Ne“, měl by zvážit návštěvu psychologa kvůli nízkému sebevědomí. Kolik to bude za týden, měsíc nebo rok, když si dáme v neděli volno?

Za týden 30 slov

Za měsíc 120 slov

Za rok 1500 slov

Za dva roky 3000 slov

S koeficientem zapomínání to máme v pohodě na základní státnici.

 1. Jsou věty, které jdou do hlavy samy. Zvláště, když Vám něco připomenou. Například známé hlášky z filmů:

– Marečku, podejte mi pero.

– Hliník se odstěhoval do Humpolce.

– Hujer, běžte si po svejch.

Jistě jste poznali film.

Nebo třeba známé idiomy:

Koho to sem čerti nesou?

Vlez mi na záda.

Je v sedmém nebi.

Toto není můj šálek čaje.

Takovéto „profláklé“ věty najdete v každém jazyce a velmi snadno Vám rozšíří Vaši databázi slov či vět.

 1. Dělání chyb je přínosem. Celý školní život jsme za chyby dostávali špatné známky. U jazyků je to jinak. Kdo dělá chyby, je opravován lektorem. Kdo je opravován, více mluví. Kdo více mluví, více se naučí.

Pokud se mi podařilo tímto článkem alespoň trochu rozptýlit Vaše obavy z cizích jazyků a potřebujete se domlouvat s cizinci, může Vám přijít vhod eBook zdarma „Angličtina jako vstupenka do světa – Tři kroky ke zvládnutí.

Tento eBook si můžete stáhnout i když ještě jazyk nestudujete a jen o tom uvažujete. Už několik měsíců před nástupem do kurzu můžete začít s přípravami, které velmi zefektivní vaše učení.

Neodkládejte to a stáhněte si eBook zdarma do svého počítače.

Stanislav Blažek
Specializuji se už 19 let na výuku dospělých v jazykových kurzech a pomáhám studentům najít způsoby jak si učení co nejvíce ulehčit a zpříjemnit, aby se po 10 měsících domluvili v cizojazyčném prostředí. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře
 • Stáhněte si eBook zdarma

  Objevte způsoby, jak si ušetříte až 3 roky chození do jazykového kurzu.

  Zašleme Vám e-book zdarma a protože předpokládáme, že se o efektivní učení cizích jazyků zajímáte, budeme Vám asi jednou měsíčně posílat informace související s touto tématikou. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Více najdete zde: Ochrana osobních údajů
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky